shakibafar
03 خرداد 1402 - 16:34

معاون وزارت جهاد کشاورزی: وزارت نیرو سهم آب کشاورزی را حجمی تحویل دهد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: انتظار ما این است که وزارت نیرو ابتدا سهم آب بخش کشاورزی را به صورت حجمی تحویل دهد تا ما بتوانیم بابت آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، صفدر نیازی عصر امروز در حاشیه برگزاری گردهمایی دو روزه مدیران ستادی و استانی آب و خاک کشور که در شیراز در حال برگزاری است، اظهارداشت: تغییر اقلیم رخ داده و بارش‌ها کم شده و منابع ما به شدت کاهش یافته، ما موظف هستیم بابت قطره قطره آبی که وزارت نیرو در اختیار ما می‌گذارد برنامه ریزی کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از منابع مهم بخش کشاورزی آب و خاک است، ابراز کرد: انتظار ما این است که وزارت نیرو ابتدا سهم آب بخش کشاورزی را به صورت حجمی تحویل دهد تا ما بتوانیم بابت آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم و حداکثر تولید را از بابت محصول داشته باشیم.

نیازی با اذعان به اینکه خاک بستر تولید است و تا شناختی از خاک نداشته باشیم و ظرفیت‌های خاک را ندانیم، نمی‌دانیم چه محصولی و به چه میزان باید تولید کنیم، اظهار کرد: به همین منظور انجام مطالعات خاکشناسی، تهیه نقشه‌های خاکشناسی، تناسب اراضی و تهیه نقشه‌های آلی خاک باید مورد توجه قرار گیرد. 

وی با اشاره به اینکه خاک‌های کشور به لحاظ میزان ماده آلی بسیار فقیر شده‌اند، اضافه کرد: تغذیه کودی و مسائلی که به تغذیه خاک بر می‌گردد نیز یکی از موضوعات بسیار مهمی است که در برنامه هفتم دولت سیزدهم به شدت پیگیری می‌شود، ما باید بتوانیم پایداری تولید را در بخش کشاورزی داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه بهره‌وری عوامل متعددی دارد، افزود: بهره‌وری در آب مورد بحث است، آخرین عددی که ما داریم 1.5 کیلو تولید به ازای یک مترمکعب آب مصرفی است، ما برنامه داریم که تا پایان برنامه هفتم بتوانیم این را به یک کیلو و 800 گرم برسانیم. 

به گفته نیازی؛ اگر بتوانیم تقریبا یک ششم بهره وری از آب را ارتقا دهیم یعنی 17، 18 درصد بهره‌وری در حوزه تولید را ارتقا داده‌ایم که نیاز به زیرساخت و سرمایه‌گذاری و کار‌های ترویجی دارد. 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در برنامه‌های دوم تا ششم توسعه کشور مقرر شده بود که وزارت نیرو آب را حجمی تحویل بخش کشاورزی دهد، گفت: الان هم اصرار داریم که اگر ما بخواهیم برنامه‌ریزی کنیم برای تولید می‌بایست آب به صورت حجمی به بخش کشاورزی تحویل شود.

به گفته وی؛ این اقدام نه اینکه اجرا نشده، اما به طور کامل و 100 درصدی اجرا نشده است، در استان خراسان رضوی تقریبا تمام چاه و موتور پمپ‌ها به سامانه‌های لازم و کنتور‌های هوشمند مجهز شده اند، ولی این بنا بود در کل چاه‌ها و قنات‌های کشور و کل شبکه‌ها و سد‌های موجود انجام شود.

وی گفت: هم آب مهم است و هم خاک، مقام معظم رهبری فرمودند که تامین آب امکان پذیر است، ولی تامین خاک امکان ندارد. 

نیازی به موضوع گردهمایی مدیران آب و خاک کشور نیز گریزی زد و گفت: مدیران آب و خاک کشور دو روز اینجا جمع شدیم تا سیاست‌های بخش وزارت جهاد کشاورزی را هماهنگ شویم، امسال سال افزایش تولید است، اصلی‌ترین بخش تولید بخش کشاورزی است، ما موظف هستیم حسب دستور مقام معظم رهبری افزایش تولید داشته باشیم از این رو باید یک هماهنگی در تدوین سیاست‌های سال 1402 و برنامه هفتم داشته باشیم.

حفظ منابع پایه از رویکرد‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است

مجتبی دهقان پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس هم تصریح کرد: بهره وری آب و صرفه جویی در مصرف آب یکی از گزیدار‌هایی است که می‌تواند به ما کمک کند. 

این مقام مسئول با بیان اینکه در گردهمایی مدیران آب و خاک ستادی و استانی کشور سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آب و خاک تبیین می‌شود، اظهار کرد: بهره وری آب و صرفه جویی در مصرف آن می‌تواند منجر به پایداری تولید و نهایتا تحقق امنیت غذایی شود.

وی با اذعان به اینکه نگاه سخت افزاری و نرم افزاری به بحث آب و مجموعه اقداماتی که می‌تواند کمک کند به صرفه جویی در مصرف آب، مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی است، ابراز کرد: از جمله اقدامات سخت افزاری توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، احداث کانال‌های نوین آبرسانی، انتقال آب با لوله و استفاده از آب سبز یا آب باران است.

دهقان پور با بیان اینکه آموزش بهره برداران، آگاه سازی نسبت به اقداماتی که انجام می‌دهند و اقداماتی که می‌توانند انجام دهند در راستای مصرف بهینه آب از جمله اقداماتی است که می‌تواند در دسته اقدامات نرم افزاری قرار گیرد، افزود: بیمه ساز‌های نوین آبیاری از جمله دیگر مقولاتی است که در دسته نرم افزاری قرار گیرد. 

به گفته وی؛ توجه توامان به مباحث نرم افزاری و سخت افزاری می‌تواند به ما کمک کند که تولید پایداری را متناسب با منابع آب پایدار داشته باشیم.

وی افزود: وقتی از منابع پایه یاد می‌کنیم آب و خاک کاملا با هم گره خورده است، وقتی ما بتوانیم خاک را حفظ کنیم، در حقیقت بستر تولید را توانستیم حفظ کنیم، آب ابرازی برای رشد بذر یا گیاه در بستر خاک است، ارتباط متقابل و دوجانبه بین آب و خاک کمک می‌کند تا نهایتا تولید پایداری داشته باشیم. 

 به گفته دهقان پور؛ همان اندازه که آب برای ما در تولید مهم است خاک هم مهم است و خاک یکی از اولویت‌های اصلی در تولیدات است. فرسایش خاک یکی از تهدید‌های است که می‌تواند باعث شود که امنیت غذایی و تولیدات ما تحت تاثیر قرار گیرد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه هر آنچه بتوانیم اقدامات سازه‌ای و غیرسازه‌ای را در حوزه فرسایش خاک دنبال کنیم، ترویج کنیم و پیاده سازی کنیم نهایتا می‌تواند باعث شود خاکی داشته باشیم که فرسایش کمتری داشته باشد، افزود: در نتیجه بستر تولید با تهدید کمتر مواجه خواهد بود و در نتیجه تولید بهتر و با کیفیت تری خواهیم داشت.

انتهای پیام/424/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1236027